העובדות המטונפות

למעלה מ-8.3 מיליארד טון של פלסטיק יוצרו ב70 שנה האחרונות.

אם היינו פורסים את הכמות הזאת בעומק הקרסוליים, היינו מצליחים לכסות את כל השטח של ארגנטינה.

באוקיינוסים שלנו יש יותר מ5 טריליון חתיכות פלסטיק. זה יותר חתיכות פלסטיק מאשר כוכבים בגלקסיה.

בערך 91% מכל הפלסטיק בעולם לא מוחזר. הרוב הגדול [79%] ממלא את מטמנות הזבל: 12% נשרפו.

כ80% מכל הפסולת שצפה בים היא פלסטיק שנוצל על הקרקע. בריבוע הפסולת הגדול שבאוקיינוס השקט, נמצא שבערך 46% מהפסולת היא ציוד דייג.

בערך 700 מינים שונים של חיים ימיים מושפעים מזיהום פלסטיק- החל מקורלים, דגים ועד כלבי ים, כל יצור ימי נמצא בסכנה מתמדת.

כמעט 90% מציפורי הים ו33% מצבי הים עיכלו בחייהם פלסטיק. תועדו 48 מינים שונים של לוויתנים ודולפינים שעיכלו אף הם פלסטיק.

מחקר שנערך ב2018 ובדק 102 צבי ים מהאוקיינוסים השונים [האטלנטי, השקט והים התיכון] גילה בגוף של 100% מהם שאריות פלסטיק.

בתוך האוקיינוס, שאריות פלסטיק נראים ומריחים כמו אוכל לחיות. הן ינסו לאכול הכל- החל מקשים ושקיות פלסטיק ועד לבקבוקים וחלקי רכב. הסיכויים שהם ייהרגו או ייפגעו באופן בלתי הפיך הוא עצום.

 
 

זיהום הפלסטיק הוא מגפה עולמית: עד שנת 2025, כמות פסולת הפלסטיק בים תעלה על כמות הדגים!

 

אנחנו, בני האדם, משליכים בין 8-12.7 מיליון טון של פלסטיק לתוך הים בכל שנה! זאת כמות של 10 שקיות זבל מלאות בכל מטר בודד לאורך החוף- או, אם תרצו, בכל דקה משאית זבל נוספת שמרוקנת את תכולתה לתוך האוקיינוס.

 

חתיכות מאריזות הפלסטיק זולגות לתוך האוכל והמים שלנו- אנחנו אוכלים ושותים פלסטיק! לאחר השימוש, רוב הפלסטיק מוצא את עצמו מוטמן עם שאר הזבל או מלכלך את הסביבה שלנו. רק 9% מכמויות הפלסטיק שיוצרו עד כה בעולם- עברו תהליך מיחזור.

 

 

 

חלקיקי פלסטיק מגיעים למקורות המים שלנו ומהווים סכנה לנו ולחיות הבר.

בכל שנה אלפי צבי ים, כרישים, דולפינים, דגים, כלבי ים, לוויתנים וציפורים מתים מעיכול הפלסטיק או הסתבכות בפסולת.

 

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות גילו חתיכות מזעריות של פלסטיק במקומות מפתיעים- מי ברז, מים מינרליים [זה כבר לא מפתיע, נכון?] מלח ים, דבש, בירה, דגימות אוויר, אבק ביתי ואפילו בקקי אנוש. [דבר אחד שלא אמור להופיע שם..!]

 

הדרך היחידה לנצח את מגפת הפלסטיק הזאת היא לתקוף אותה מכל הכיוונים: זה אומר ממשלות, בתי עסק, בתי ספר ואזרחים. כולם צריכים להירתם למטרה- גם את ואתה!!

 

 

 

אנשים בכל העולם- במקומות ומעמדות שונים- מתעסקים בבעיה הגדולה של פסולת הפלסטיק.

אנחנו ב Plastic Free Israel [ישראל ללא פלסטיק] מאמינים שכל אחת ואחד מאיתנו צריך לקחת חלק במאמץ: להתחיל מהבסיס, ללמוד את הR's ולשנות הרגלים קטנים בחיים שלנו. להיגמל מפלסטיק יכול להישמע כמו דבר מפחיד וגדול למדי, אבל אנחנו פה כדי לעזור לכם להצליח!

 

חשוב לזכור להיות סלחניים כלפי עצמינו וללמוד את הR's:

 

REFUSE, לסרב: להגיד לא לפלסטיק חד פעמי עד כמה שאפשר. כדאי להתחיל מהדברים הפשוטים יותר- קשיות משקה, שקיות, בקבוקים וסכו"ם. כשתרגישו אמיצים, תנסו לצמצם גם צריכה של מאכלים ומצרכים שארוזים בפלסטיק. הביאו קופסאות רב פעמיות מהבית כשאתם מזמינים אוכל לקחת- אנשים כבר עושים את זה, זה בכלל לא מוזר!

 

REDUCE, להפחית: כלומר, להפחית את כמות הפסולת שאנחנו מייצרים. תעדיפו אריזות נייר על אריזות פלסטיק, תקנו יד שנייה. תחשבו ברצינות על קנייה של חפצים חדשים: זה חפץ שאתם צריכים, או אולי רק רוצים? מה יקרה איתו כשתסיימו את השימוש בו?

 

REUSE, שימוש חוזר: השתמשו שוב ושוב, כמה שרק אפשר. צנצנות זכוכית ומיכלי פלסטיק מחזיקים מעמד להרבה זמן, ואפשר למלא אותם מחדש. לכל דף נייר יש שני צדדים. עיתונים ומגזינים אפשר לנצל ליצירות אומנות. עם קצת דמיון ותושייה- לכל דבר יש שימוש שני!

 

REPAIR, לתקן: חפץ מרופט הוא לא בהכרח גמור. אפשר לתפור קרעים קטנים בבגדים, ללמוד [או לבקש סיוע מאלה שיודעים] לתקן מכשירים אלקטרוניים, ולחשוב פעמיים על השדרוג של הפלאפון. אולי הוא יכול לשמש אתכם לעוד שנה..?

 

RECYCLE, למחזר: מיחזור היא האופציה האחרונה ברשימה בגלל שהיא צריכה להיות האופציה האחרונה שבה אנחנו בוחרים!

מיחזור יכול להיות תהליך יעיל, אבל הוא מנצל הרבה משאבים ואנרגיה. יש לא מעט סוגים של פלסטיק- וחומרים נוספים- שאי אפשר למחזר, והרבה פעמים פלסטיק שנשלח למיחזור הופך למוצרי פלסטיק שאותם אי אפשר למחזר. חוץ מזה שהביקוש לחומרים ממוחזרים כאן בארץ הוא נמוך למדיי..

למעגל הזה אין סוף טוב, וכאן בארץ ישראל תעשיית המיחזור מצומצמת להחריד. [יש מי שעדיין לא שמעו על סגירת מפעל מיחזור בקבוקי הפלסטיק?]

אם נצליח פשוט לחתוך משמעותית בצריכת הפלסטיק- זה יהיה מדהים!

 

אנחנו לגמרי מבינים שלחיות חיים נקיים מפלסטיק- נשמע כמו חלום אידיאליסטי ומקסים, קצת נאיבי ובעיקר.. בלתי אפשרי.

כאן ב Plastic Free Israel [ישראל ללא פלסטיק] אנחנו לא מנסים להעלים את הפלסטיק מהעולם. אנחנו מזהים שיש מקומות בהם השימוש בחומר הזה חשוב- תרופות, וכו'.

אבל-

פלסטיק חד פעמי- כוסות, צלחות וסכו"ם, שקיות שאנחנו מכניסים אליהן שלושה מוצרים ואז מכניסים לתיק- את השימוש של הפלסטיק הזה, אנחנו יכולים למנוע!

 

זאת ישראל שאנחנו רוצים לראות.. ישראל ללא פלסטיק חד פעמי, בשביל הבריאות שלנו ושל כדור הארץ כולו!

 

בעיית הפלסטיק

חברות שמוכרות משקאות מייצרות 500 מיליארד בקבוקים חד פעמיים בכל שנה. 

חברת קוקה קולה אחראית על 25% ממסת הבקבוקים הזאת!

חברות של משקאות [כמו למשל פפסי] מוכרות בכל שנה מיליארדי שקיות חטיפים שרובן לא ניתנות למיחזור.

בכל דקה מיליון כוסות קפה חד פעמיות נזרקות לתוך מזבלות מסביב לעולם. חשבון זריז- 500 מיליארד כוסות קפה חד פעמיות נזרקות בכל שנה! כוסות קרטון שחוזקו עם פלסטיק, נוצלו פעם אחת ונזרקו.

60% מהבגדים שמיוצרים כיום מיוצרים מבדים סינטטיים כמו ניילון ופוליאסטר. אלה בדים שעם כל כביסה, עלולים לנשור מהם מאות אלפי חלקיקי פלסטיק.

תחזרו בקרוב לבקר- עוד מקורות מידע, עובדות ועצות בדרך אליכם!