אנחנו רוצים ירקות

ללא פלסטיק!

התוכניות לארוז עוד פירות וירקות באריזות פלסטיק וקלקר מגוחכות בימינו בהתחשב בעובדה שבשאר העולם המערבי המודרני עושים הכל כדי להפחית את פסולת הפלסטיק. כרגע בישראל, אנו ממחזרים רק 6% מפסולת הפלסטיק שלנו ורק 12% מהפסולת האורגנית שלנו. התוכנית תגדיל את כמות הפסולת בתהליך, ולכן תגדיל גם את כמות הפסולת שישראל צריכה להתמודד איתה ולנהל אותה. לא טוב!

כאן אנחנו מתארים את כל הטענות של תוכנית האריזות, מפריכים אותן ומסבירים למה הן לא מדוייקות ולמה יש  למנוע מהתוכנית לצאת לפועל.

1

אריזת פירות וירקות בפלסטיק תפחית את פליטת גזי החממה מהטמנת פסולת מה שיקזז את המחיר

הסביבתי של התוספת באריזות הפלסטיק, ייצורן ומכירתן.

 

למה היא לא נכונה

המזון עדיין יושלך, רק שעכשיו בנוסף למזון ולצידו, תהיה יותר פסולת פלסטיק שרק תגדיל את פליטת המתאן וגזי החממה מהטמנת פסולת.

 

2

זה יפחית את אובדן המזון בביתם של הצרכנים וברשתות השיווק.

 

למה היא לא נכונה

זוהי פשוט התנערות מאחריות. אם התוצרת לא מספיק טריה בחנות יש דרכים אחרות לוודא שתימכר מהר יותר, כמו שיפור בקרה וניטור מלאי, הוזלת מחירים, עידוד הצרכנים לא לקנות יותר מדי כדי שלא יזרקו בביתם.

מכירת פירות וירקות באריזות פלסטיק באופן בלתי נמנע תיצור אפילו יותר אובדן במזון, מכיוון שלא תהיה לצרכנים אפשרות לבחור בכמות המדויקות הרצויה ולעיתים יאלצו לרכוש יותר ממה שביקשו. המטרה היא להפחית את האובדן במזון, ואריזות הפלסטיק הן לא הפתרון לכך.

3

יהיו אפשרויות שונות בבחירת הכמויות ללקוחות.

 

למה היא לא נכונה

אין לכם דרך לתת מענה לכל גודל של משפחה ללא אריזת כל פרי וירק בודדים בפלסטיק - מה שהוא בזבזני ומזהם בצורה קיצונית. הצעת מספר אפשרויות לכמויות תסתיים בכך שמשפחות יקנו יותר ממה שצריכות ולכן יווצר בכל זאת אובדן במזון.

 

אריזת מזון בפלסטיק דורשת יותר משאבים אנושיים וכלכליים, מצב אינטנסיבי עבור האורז ועבור רשתות המזון שייצור פסולת רבה בתהליך הייצור וההפצה. אריזות פלסטיק מצריכות נפט, מים, חשמל בייצורן - למה שתתנדבו להגדיל את טביעת הרגל הפחמנית שלכם כשלקוחותיכם לא רוצים בכך?

 

4

אריזות פלסטיק הן אטומות ולכן שומרות על טריות המוצר גם בביתם של הצרכנים.

 

למה היא לא נכונה

צרכנים שוטפים את הפירות והירקות שלהם במשך שנים, כי הם יודעים שזה מה שנכון לעשות. בסך הכל מדובר בעניין פשוט של חינוך לשמירה נכונה על המוצרים - לדוגמא כשיודעים כיצד והיכן לאחסן מזון ניתן לשמור על טריות לאורך זמן. קידום רעיונות מסוג זה של שמירה טובה יותר על פירות וירקות תהיה אפקטיבית יותר, כלכלית יותר ותייצר פחות פסולת עבור הלקוחות ורשתות השיווק.

 

5

אריזות הפלסטיק יגבירו את השקיפות עבור הצרכן - כך הוא יוכל לראות את פרטי היצרן ומקום הייצור, מה שיכול להדגיש מוצרים המיוצרים בישראל.

 

למה היא לא נכונה

רשתות מזון במדינות אחרות מיישמות את זה באמצעות הצבת שלטים לצדי המוצרים - זה פשוט, אפקטיבי ונטול פסולת.

 

 

6

זה יעזור לשמור על איכות המוצר והמחירים.

 

למה היא לא נכונה
זוהי אחריות המוטלת על רשת המזון והתפקיד של האחראים על רכישת התוצרת. בסופרמרקטים רגילים, אחראי הרכש יעקוב אחר המכירות ויוודא שיש כמות מספקת של תוצרת במלאי. אם התקבלה בטעות תוצרת מיותרת יש לוודא שהיא תאוחסן כראוי במקום המיועד לכך.

 

7

רשתות המזון בישראל לא מאחסנות את התוצרת במקררים והיא נשארת בחוץ לרכישה בתפזורת. בארה"ב ואירופה הם מונעים זאת ואורזים את הפירות והירקות.

 

למה היא לא נכונה
זוהי פשוט טענה שגויה. חלק גדול מהמזון לא מאוחסן במקרר בארה"ב והסיבה העיקרית למזון שכן מאוחסן במקרר היא כדי להילחם בבקרטיה,הנפוצה בארה"ב והמווה בעיה עקב החקלאות ההמונית של תעשיית הבשר והחלב. הבעיה הזאת לא קיימת בישראל בשל השימוש הרב בחומרי הדברה בחקלאות שלנו - במקרה הזה אריזות הפלסטיק הן בלוף.


 

8

אובדן המזון תורם לפליטת גזי חממה בשל ההטמנה בשטחים פתוחים ושחרור מתאן - גז חממה.

 

למה היא לא נכונה

כפי שציינו, חומר אורגני הלכוד בתוך פלסטיק יוצר גזי חממה חזקים הרבה יותר.